Pabėgėliai, prieglobsčio prašytojai ir priverstinis persikėlimas tapo aktualia politinių ir viešųjų diskusijų tema. Vis dėlto ją vis dar gaubia mitai ir trūksta faktų. Šiame puslapyje Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūra (UNHCR) pateikia 10 svarbių faktų apie pabėgėlius iš 2022 m. Pasaulinių tendencijų ataskaitos. Žinodami šiuos faktus, galėsite jais remtis dalyvaudami diskusijose.
Dėl karo, persekiojimo, konfliktų, smurto ir žmogaus teisių pažeidimų priverstinai savo namus palikusių asmenų skaičius 2022 m. pabaigoje išaugo iki 108,4 mln. Į šį skaičių patenka 35,3 mln. pabėgėlių. Vos per vienerius metus priverstinai savo namus palikusių asmenų skaičius padidėjo 19,1 mln. – tai didžiausias kada nors užfiksuotas metinis augimas.
Turkija yra daugiausiai pabėgėlių priimanti šalis pasaulyje – joje gyvena 3,6 mln. pabėgėlių. Antroje vietoje yra Iranas, kuriame gyvena 3,4 mln. pabėgėlių. Beveik visi iš 3,6 mln. Turkijos priimtų pabėgėlių yra iš Sirijos.
Nors 34,6 mln. žmonių paliko savo šalį, didžioji dalis (62,5 mln.) liko gyventi savo šalyje kaip šalies viduje perkelti asmenys (savo namus priverstinai palikę asmenys). Kolumbija ir Sirija yra dvi šalys, kuriose daugiausiai žmonių (po 6,8 mln. kiekvienoje) buvo priversti palikti savo namus šalies viduje.
Nors vaikai sudaro 30 proc. pasaulio gyventojų, 41 proc. visų pabėgėlių yra vaikai. 2022 m. pasaulio šalyse prieglobsčio prašė apie 51 700 nelydimų ar atskirtų vaikų.
52 proc. visų pabėgėlių ir kitų asmenų, kuriems reikalinga tarptautinė apsauga, yra kilę iš trijų šalių: Sirijos (6,5 mln.), Ukrainos (5,7 mln.) ir Afganistano (5,7 mln.).
Dauguma nuo konfliktų ir persekiojimo bėgančių žmonių lieka netoli savo kilmės šalies. Iki 2022 m. pabaigos kaimyninių šalių priimtų pabėgėlių skaičius, palyginti su ankstesniais metais, sumažėjo pirmiausia dėl to, kad daug ukrainiečių priima šalys, kurios nesiriboja su Ukraina.
Dauguma pabėgėlių ir toliau priima mažas ir vidutines pajamas gaunančios šalys. Skurdžiausiose pasaulio šalyse gyvena neproporcingai didelė dalis asmenų, kurie buvo priversti palikti savo namus. Nors šiose šalyse gyvena 9 proc. visų pasaulio gyventojų ir sukuriama tik 0,5 proc. pasaulio bendrojo vidaus produkto, jose gyvena 16 proc. visų pabėgėlių.
Daugelis pabėgėlių metų metus ar net dešimtmečius lieka priverstinai savo namus palikusiais asmenimis. Apskaičiuota, kad 23,3 mln. pabėgėlių yra patekę į vadinamąją užsitęsusią krizę. Užsitęsusi krizė – tai tokia situacija, kai daugiau nei 25 000 pabėgėlių iš tos pačios kilmės šalies bent penkerius metus iš eilės gyvena tremtyje tam tikroje mažas arba vidutines pajamas gaunančioje priimančiojoje šalyje.
2022 m. pabaigoje Ukrainos pabėgėlių skaičius išaugo iki 5,7 mln. Tai buvo sparčiausiai augantis pabėgėlių srautas nuo Antrojo pasaulinio karo laikų, kurį sukėlė 2022 m. vasarį Rusijos invazija prasidėjęs plataus masto karas Ukrainoje.
Nors priverstinai savo namus palikusių asmenų skaičius kasmet didėja, sprendimų priėmimo tempas sulėtėjo. 2022 m. į savo vietoves ar kilmės šalis grįžo 6 mln. priverstinai savo namus palikusių asmenų, įskaitant 339 300 pabėgėlių. Palyginti su ankstesniais metais, sugrįžusių žmonių skaičius sumažėjo 21 proc. 2022 m. kiekvienam grįžusiam ar perkeltam pabėgėliui teko 16 naujų pabėgėlių.
Pasidalinti Facebook Paisdalinti Twitter