Põhjamaad ja Balti riigid reageerisid kiiresti, võimaldades UNHCRil pakkuda nii kohest kui ka pikemaajalist abi Ukraina sõja eest põgenevatele inimestele.
Alates sõja algusest Ukrainas on üle 7,1 miljoni Ukraina pagulase ületanud piiri naaberriikidesse, mõned neist on edasi liikunud, et otsida varjupaika Euroopa riikides. Samal ajal on Ukrainas üle 6,9 miljoni sisepõgeniku, kes seisavad silmitsi paljude probleemidega, sealhulgas peavarju, toidu, majutuse, põhiinfrastruktuuri ning töö- ja haridusvõimaluste puudumisega.
Eesti ja teiste Põhja- ja Baltimaade kiire reageerimine toetuse ja rahalise toetusega/panusega võimaldas ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Ametil (UNHCR) kiiresti ja järjepidevalt reageerida humanitaarhädaolukorrale Ukrainas ja naaberriikides.
Kuna talv läheneb kiiresti, vajavad paljud inimesed siiski kiiresti ja pidevalt toetust, et tulla toime langeva temperatuuriga, sealhulgas vajatakse turvalisi elukohti, kahjustatud kodude remonti, sooja riietust ja psühhosotsiaalset tuge.
241 humanitaarkonvoi abil on UNHCR koos teiste ÜRO organisatsioonidega suutnud toimetada elutähtsat abi ja hädaabi rohkem kui 140 000 ukrainlasele riigi kõige raskemini mõjutatud piirkondades. See on julgeolekuolukorra tõttu endiselt väga keeruline.
UNHCR toetab Ukrainas vastuvõtu- ja ühiskeskusi, kus sisepõgenikest ukrainlased otsivad varjupaika ja toetust. Oleme loonud või parandanud peaaegu 100 000 magamiskohta enam kui 300 keskuses.
Rohkem kui 535 000 sisepõgenikku Ukrainas on saanud UNHCRilt rahalist abi. Rahaline abi võimaldab pagulastel seada oma vajadused tähtsuse järjekorda ja rahuldada neid väärikalt, ning aitab kaasa kohaliku majanduse arengule. UNHCR on andnud rahalist abi ka umbes 397 000 Ukraina pagulasele naaberriikides Moldovas, Rumeenias, Slovakkias ja Poolas. Rahaline abi on sellisel juhulturvavõrguks , enne kui inimesed leiavad tööd või nad kaasatakse riiklikesse sotsiaalkaitsesüsteemidesse.
UNHCR on koos UNICEFiga loonud 34 sinise punkti turvalist kohta Moldovas, Rumeenias, Ungaris, Slovakkias, Poolas, Bulgaarias ja Itaalias. Sinised punktid pakuvad turvalist majutust haavatavatele pagulastele, nagu näiteks üksikemad, saatjata lapsed ja LGBTQI+ kogukonna pagulased. Siniste punktide keskused pakuvad eriteenuseid, sealhulgas teavet, nõustamist, lapsesõbralikke ruume, perekonna taasühinemise teenuseid, nõustamist, psühhosotsiaalset tuge, turvalisi ööbimiskohti, hädaabitarbeid ja suunamist eriteenustele.
Ukraina siseselt on UNHCR augustikuu lõpu seisuga jõudnud abi anda peaaegu 1,8 miljonile inimesele. See hõlmab enam kui 723 000 toidu- ja esmatarbeesemeid, nagu tekid, köögikomplektid, madratsid, kanistrid ja päikeseenergial töötavad lambid, tarnimist sisepõgenikele paljudes Ukraina paikades.
Pommitamine on kahjustanud paljusid maju Ukraina raskelt mõjutatud piirkondades ning UNHCR aitab inimesi katuste, akende, uste ja seinte parandamiseks vajalike materjalidega. Donetski ja Luhanski oblastis ning Kiievi ümbruse piirkondades on UNHCR andnud tuhandetele majapidamistele ka ajutise peavarju komplekte.
UNHCR käivitas varakult teadlikkuse tõstmise kampaania „Püsi turvalisena“ ukraina, inglise ja vene keeles, mille eesmärk oli teavitada Ukraina pagulasi ohtudest ja anda juhiseid, kuidas ennast turvalisena hoida. Lisaks sellele on UNHCR lähetanud spetsialistid Ungarisse, Moldovasse, Poola ja Rumeeniasse ning koolitab vabatahtlikke kaitseks ärakasutamise ja kuritarvitamise, inimkaubanduse ja soolise vägivalla eest.
Teave, juriidiline nõustamine ja õigete teenuste juurde suunamine on hädas/rasketes olukordades väga oluline. UNHCR on pakkunud sadadele tuhandetele põgenevatele ukrainlastele teavet ja isikukaitseteenuseid, sealhulgas psühhosotsiaalset tuge. Teeme seda nii piiripunktides, transiit- ja vastuvõtukeskustes kohal olles kui ka vihjeliinide või meie digitaalsete ABI-lehtede kaudu.
Eesti kui doonor
2022. aastal on Eesti seni andnud UNHCRile 593 673 USA dollarit, millest 194 506 USA dollarit läksid UNHCRi reageerimiseks Ukraina olukorrale. 119 474 USA dollarit oli sihtotstarbeta. 2021. aastal panustas Eesti üle 696 985 USA dollari, millest 17 % oli sihtotstarbeta.
Jaga Facebookis Jaga Twitteris