Juurdepääs kogu haridustsüklile – alates varasest lapsepõlvest kuni kõrghariduse omandamiseni – pakub noortele pagulastele, kes on konflikti, vägivalla ja tagakiusamise tõttu sunnitud oma kodudest lahkuma, olulist kaitset ja oskusi jätkusuutliku tuleviku poole püüdlemiseks.
Sellest hoolimata jäävad pagulaslapsed ja -noored kõigil haridustasemetel oma mittepagulastest eakaaslastest maha, selgub aruandest “All Inclusive: The Campaign for Refugee Education“, mille käivitas täna UNHCR – ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Amet.
Aruandest, mis põhineb rohkem kui 40 riigi andmetel, selgub, et pagulaslaste keskmine õpilaste registreerimise määr põhikoolides oli 2020-2021 õppeaastal 68 protsenti. Pagulaste määr/osalusmäär langeb järsult 37 protsendini keskhariduse tasemel (noorte haridus) – ja langeb uue protsendini kõrghariduse tasemel. See näitab aga olulist tõusutrendi, sest mõned aastad tagasi oli kõrgharidusele juurdepääs vaid ühel protsendil pagulasnoortest.
„Vanasõna ’andekus on universaalne, kuid võimalused mitte’ kirjeldab miljonite pagulaslaste tegelikkust. Meil lasub kohustus, teha lõpp lõhkele andekuse ja võimaluste vahel,“ ütles ÜRO pagulaste ülemvolinik Filippo Grandi.
„Pagulaste puhul on see investeering inimestesse, kes ehitavad oma riigi uuesti üles, kui nad saavad turvaliselt koju tagasi pöörduda.“
UNHCR kutsub üles kaasama pagulasi riiklikesse haridussüsteemidesse humanitaarsete hädaolukordade algusest peale, pikaajaliste sundümberasumisolukordade jooksul ja pikemaajalisel arengu kavandamisel. Muuhulgas on selleks vaja rohkem toetust õpetajate koolitusele ja palkadele, uuele infrastruktuurile, piisavatele ja asjakohastele õppematerjalidele, turvalisele transpordile koolidesse ja koolidest, juurdepääsule eksamitele ja sertifitseerimisele ning pagulasi mõjutava digitaalse lõhke kaotamisele.
Grandi märgib, et paljud riigid on viimasel ajal teinud suuri edusamme pagulasõpilaste kaasamisel ametlikesse riiklikesse haridussüsteemidesse. „Nüüd peame järgima/toetama seda poliitikat märkimisväärse ja püsiva rahastamisega ning rõhutama jätkuvalt kaasamisest saadavat kasu,“ ütleb ta.
UNHCRi üleskutset, et kõik pagulaslapsed ja -noored kaasataks riiklikusse haridussüsteemi, et neil oleks võimalik saada kvaliteetset haridust ja et nad ei jääks kõrvale, toetab ka seitsmekordne vormel-1 maailmameister Sir Lewis Hamilton.
„Haridus mitte ainult ei laienda inimeste silmaringi ja paku neile võimalusi, millest nad muidu ei unistakski, vaid tasakaalustab ka süsteemse ebaõigluse kahjulikku mõju,“ ütleb Lewis, kes on aruandes esitanud lõppsõna.
„Küsimus ei ole ainult selles, et luua noortele paremad eluvõimalused, aidata neil leida oma eesmärk ja kujundada oma tulevikku. Küsimus on ka selles, kuidas see ahelreaktsioonina mõjub: suurem mitmekesisus juhtivatel ja mõjukatel ametikohtadel, töömaailmas, spordis, kultuuris, poliitikas.“
Jaga Facebookis Jaga Twitteris