UNHCR ja Migratsioonipoliitika töörühm (MPG) on välja andnud pagulaste tõhusa kaasamise ja lõimimise vahendite komplekti Eestis, viienda riigina Põhjamaade ja Balti riikide seas.
Eesmärgiga aidata ja suunata lõimimise edendajaid tõhusate kaasamis- ja integratsiooniprogrammide väljatöötamisel, on ÜRO pagulasamet(UNHCR) koos MPG-ga välja töötanud ulatusliku lõimimise vahendite komplekti. Alates 2021. aastast on vahendite komplekt tõlgitud ja välja antudviies Põhjamaade ja Balti riigis, viimati novembris Eestis.
Viimastel aastatel on paljudes riikides suurenenud integratsiooni- ja kaasamisalgatused, kuid samal ajal on kohalikel osapooltel ja omavalitsustel puudunud praktilised ja universaalsed juhised, kuidas kohandada erinevaid teenuseid ja lõimimistavasid. UNHCR ja MGP, kes on vahendite komplekti loojad, nägid, et sidusrühmad on sageli hädas integratsiooniprogrammide rakendamisel tõhusateks lahendusteks ja kindlateks tavadeks ning soovisid selle lünga täita.
Vahendite komplekti väljatöötamisse olid kaasatud kohalikud omavalitsused, teenuseosutajad, kodanikuühiskond ja pagulaste juhitud organisatsioonid kogu Euroopas. Tulemuseks on tõhus ja kasutajasõbralik vahend praktikutele. Pärast mitmetes Euroopa riikides tehtud kohapealset katsetamist on vahendite komplekt Põhjamaade ja Baltikumi piirkonnas seni välja antud Eestis, Soomes, Islandil, Lätis ja Leedus.
2022. aastal tutvustati vahendite komplekti Leedus üritusel, kus osales rohkem kui 150 inimest. Ukrainast pärit sõjapõgenike sissevoolu tõttu, millega seoses on välismaalaste arv Leedus peaaegu kahekordistunud ja mis on mõjutanud kõiki omavalitsusi, on vajadus integratsioonipoliitika ja -meetmete väljatöötamise järele muutunud ainult pakilisemaks, selgitab Leedu sotsiaalkindlustus- ja tööministeeriumi välismaalaste integreerimise üksuse juht Laura Perevičiūtė.
„Ministeerium hindab kõrgelt UNHCRi asjatundlikkust ja väljatöötatud vahendite komplekti, sest need on vahendid, mis võivad avaldada suurt mõju kohalike integratsiooniteenuste kvaliteedile ja arengu kiirusele,“ ütles Laura Perevičiūtė.
Vahendite komplekt on koostatud koos käsiraamatuga, mis sisaldab täpseid suuniseid, et toetada kohalikke osapooli pagulaste kaasamisele ja lõimimisele keskenduvate lähenemisviiside loomisel. Sidusrühmad ja osalejad saavad vahendite komplekti kasutada oma tavade paremaks analüüsimiseks, tulemuste üle mõtisklemiseks ja järelduste tegemiseks selle kohta, millised meetodid on tõhusad ja mida saab üle kanda teistesse olustikesse.
Vahendite komplekti kuulub ka käsiraamatu interaktiivne digitaalne versioon, kus on võimalik ära täita enesehindamise kontrollnimekirjad ja digitaalne hindamiskaart. See võimaldab kohalikel osapooltel saada selged kriteeriumid heade meetodite kindlakstegemiseks ja kergesti kättesaadava vahendi lõimimis- ja kaasamistavade hindamiseks punktisüsteemi abil.
Soomes tutvustati tööriistakomplekti 2022. aastal koostöös majandus- ja tööhõiveministeeriumi ning Migratsiooni Instituudiga.
„Meil on hea meel, et vahendite komplekt töötati välja tõeliselt praktilise ja mitmekülgse abivahendina omavalitsustele ja teistele kohalikele osapooltele nende teenuste ja tavade planeerimiseks, järelevalveks ja hindamiseks. Kuigi vahendite komplekt on mõeldud kasutamiseks kohalikele osapooltele, võib see olla kasulik vahend ka piirkondlikele ja riiklikele integratsiooni edendajatele,” ütles Soome majandus- ja tööhõiveministeeriumi spetsialist Nanni Tuominen.
Pärast seda, kui vahendite komplekt on mitmes Euroopa riigis kasutusele võetud, loodab UNHCR, et tulevikus lisandub rohkem riike ja et vahendite komplekt ei ole mitte ainult juhend tõhusaks kaasamiseks ja lõimimiseks, vaid annab ka võimaluse jagada häid ideid, kogemusi ja projekte.
Lugege käsiraamatut oma eelistatud keeles siit.
Jaga Facebookis Jaga Twitteris