Põhja- ja Baltimaade rahaline tugi on aidanud pakkuda olulist abi Ukraina sõja tõttu oma kodudest põgenema pidanud inimestele.
24. veebruaril 2022 alustas Venemaa sõjalist sissetungi Ukrainasse. Aasta hiljem on Ukrainas hinnanguliselt 5,3 miljonit inimest sisepõgenikud, samas kui veel 8 miljonit inimest on põgenenud teistesse Euroopa riikidesse, sealhulgas Põhja– ja Baltimaadesse.
Suuremahuline humanitaarkriis kestab ikka veel ja doonorriikide kiire reageerimine on aidanud ÜRO pagulasametil UNHCR pakkuda kaitset ja abi nii sõjast mõjutatud elanikkonnale riigi sees kui ka Ukrainast pärit pagulastele, kes on asunud teistesse riikidesse.
Talvekuudel käivitas UNHCR talvitumismeetmed, mille eesmärk on aidata kodust lahkuma sunnitud inimestel külma ilmaga toime tulla. Selle programmi keskmes on olnud eluaseme pakkumine, kahjustatud kodude kerge remont, talveriided ja otsene rahaline abi.
UNHCR abistas Ukraina piirides üle 4,3 miljoni sõjast mõjutatud inimese UNHCRi hädaabi raames, kusjuures abi hõlmas kõike alates tekkidest ja köögikomplektidest kuni ehitusmaterjalide, eluaseme, õigusabi ja nõustamiseni.
2022. aastal korraldas UNHCR Ukrainas 626 humanitaarkonvoid ja osales lisaks 27 ametitevahelises konvois. Need võimaldasid raskesti ligipääsetavates piirkondades elavatel inimestel saada hädavajalikku abi. Varusid on sõjapiirkondades sageli napilt, kuid neid konvoisid korraldades said UNHCR ja partnerorganisatsioonid anda hädaabi neile, kes seda kõige rohkem vajasid.
Ukraina sees on üle 1,2 miljoni inimese saanud sihipärast kaitset ja teavet, mis on oluline samm pagulaste abistamisel kriisiolukorras. See hõlmab näiteks pagulaste teavitamist nende inimõigustest ja teistest õigustest, haavatavate pagulaste suunamist asjakohastele teenustele ja psühhosotsiaalse toe andmist neile, kes on sunnitud põgenema.
Ukrainas on üle 987 000 inimese saanud mitmeotstarbelist rahalist abi põhivajaduste rahuldamiseks. Põgenema sunnitud inimesed on sageli pidanud loobuma oma sissetulekuallikatest ning sularahaabi andmine on võimaldanud sisepõgenikel osta toiduaineid ja muid hädavajalikke esemeid, näiteks ravimeid ja hügieenitarbeid.
Rohkem kui 1,7 miljonit inimest on saanud abi esmatarbekaupadega, nagu madratsid, voodipesu, rätikud ja köögitarbed, samuti talveks sobivate esemetega, nagu tekid, termosed, küttekehad ja riided. Paljud ukrainlased on olnud sunnitud oma kodudest lahkuma ilma igasuguste asjadeta ning selline abi võib aidata tagada minimaalse elatustaseme ja väärikuse abivajajatele.
UNHCR on aidanud tagada eluasemed rohkem kui 164 000 inimesele Ukrainas, sekkudes kollektiivkeskustesse ja kahjustatud kodudesse. See arv hõlmab nii hävinud majade parandamist kui ka neid, kes on olnud sunnitud lahkuma oma kodudest ja elavad praegu kollektiivkeskustes, näiteks gümnaasiumides ja ladudes, mis on muudetud pagulaste ajutiseks majutuskohaks. Lisaks on kollektiivkeskuste ruumide laiendamine aidanud võidelda ülerahvastatusega.
Kuna energiainfrastruktuur on sõja ajal tugevalt kannatada saanud, toimetas UNHCR 2022. aasta jooksul 81 generaatorit abivajavatele Ukraina kogukondadele. Stabiilse elektrivarustuse tagamine sõjast mõjutatud inimestele on olnud elutähtis ajal, mil elektrivõrk on olnud rünnaku all, ja see on olnud abimeetmete rakendamise ajal esmatähtis.
Moldovas aidati 45 000 Ukraina pagulast UNHCRi ja UNICEFi poolt riigis avatud kümmes Sinise Punkti (Blue Dot)-keskuses. Sinise Punkti keskustes – kokku 40 sellist kohta kaheksas erinevas riigis – töötavad koolitatud hooldajad, kes püüavad pakkuda eriti haavatavatele pagulastele turvalist ruumi ja olulisi teenuseid.
Ungaris on UNHCR ja kohalikud partnerorganisatsioonid aidanud rohkem kui 50 000 Ukrainast pärit pagulast kaitse ja juriidilise toetusega. See abi on keskendunud nii õiguslikule kui ka psühhosotsiaalsele nõustamisele, ning on aidanud abivajajaid nii õigustel põhineva võimestamise kui ka traumatoega.
Poolas viidi läbi intervjuud enam kui 52 000 Ukraina pagulasega, mis näitasid, et nende kõige pakilisemad vajadused olid majutus, sularaha, juurdepääs tööle, arstiabi ja haridus. UNHCR reageeris sellele, andes sularahaabi rohkem kui 293 000 Poolas majutatud pagulasele.
Rumeenias on üle 165 000 Ukrainast saabunud pagulase saanud talveks hädavajalikke esemeid nagu soojad tekid ja kütteallikad, et elada üle eriti külmad ilmad. Lisaks on rohkem kui 43 000 Rumeenias vastu võetud pagulast saanud UNHCRilt rahalist abi põhivajaduste rahuldamiseks.
Taani kui doonor
Taani annetas 2022. aastal UNHCRile üle 106,9 miljoni USD. Sellest üle 35,6 miljoni USD oli sihtotstarbeta. Üle 13 miljoni USD Taani annetustest UNHCRile on läinud Ukraina olukorra lahendamiseks. Taani oli 2022. aastal meie kaheksas suurim annetaja ja suurendas oma annetusi võrreldes eelmise aastaga 5,7 miljoni USD võrra.
Norra kui doonor
Norra annetas 2022. aastal UNHCRile üle 118,2 miljoni USD. Sellest üle 72,5 miljoni USD oli sihtotstarbeta. Norra on suuruselt teine annetaja annetuste arvu poolest elaniku kohta ja suurendas oma annetusi eelmisel aastal üle 10%. Rohkem kui 26,9 miljonit USD Norra annetustest UNHCRile on läinud Ukraina olukorrale.
Rootsi kui doonor
Rootsi annetas 2022. aastal UNHCRile üle 145,6 miljoni USD. Sellest üle 99,2 miljoni USD oli sihtotstarbeta, mis oli kaugelt suurim ühe riigi poolt annetatud sihtotstarbeta summa. Üle 15,3 miljoni USD Rootsi panusest UNHCRile on läinud Ukraina olukorra lahendamiseks.
Soome kui doonor
Soome annetas UNHCRile 2022. aastal üle 27,5 miljoni USD. Sellest üle 8,2 miljoni USD oli sihtotstarbeta. Rohkem kui 5,8 miljonit USD Soome panusest UNHCRile on läinud olukorra lahendamiseks Ukrainas.
Island kui doonor
Island annetas 2022. aastal UNHCRile üle 4,1 miljoni USD. Sellest üle 1,5 miljoni USD oli sihtotstarbeta. Viimase aasta jooksul on Island suurendanud oma annetusi UNHCRile rohkem kui 50% ja on nüüd meie seitsmes suurim annetaja inimese kohta. Üle 1,1 miljoni USD Islandi annetustest UNHCRile on läinud Ukraina olukorrale.
Eesti kui doonor
Eesti annetas 2022. aastal UNHCRile 700 283 USD. Sellest 119 474 USD oli sihtotstarbeta. Eesti annetustest UNHCRile on 247 811 USD läinud olukorra lahendamiseks Ukrainas.
Läti kui doonor
Läti annetas 2022. aastal UNHCRile 131 435 USD, mis on suur kasv võrreldes 2021. aasta numbritega. Kogu see summa suunati Ukraina olukorrale.
Leedu kui doonor
Leedu annetas 2022. aastal UNHCRile 225 225 USD, mis on suur kasv võrreldes 2021. aasta numbritega. Sellest 112 613 USD oli sihtotstarbeta, mida sai kasutada ootamatuteks hädaolukordadeks.
Jaga Facebookis Jaga Twitteris