UNHCR, ÜRO pagulasamet kutsub ülesse tegema rahvusvahelisi jõupingutusi, et tagada pagulastest lastele ja noortele keskharidus, kuna kooli ja ülikooli astumine on jätkuvalt kriitiliselt madalal tasemel.
Üleskutse esitatakse, kuna ÜRO pagulasamet käivitab oma 2021. aasta haridusaruande „Jätkates oma kurssi: Pagulaste haridusega seotud väljakutsed.“ Aruanne tõstab esile lugusid noortest pagulastest üle maailma, kes üritavad õppida COVID-19 pandeemia põhjustatud enneolematult häiritud ajastul.
Keskkool peaks olema kasvamise, arengu ja võimaluste aeg. See suurendab haavatavate noorte tööväljavaateid, tervist, sõltumatust ja juhtimisvõimet, ning neil on vähem tõenäosust olla ära kasutatud lapstööjõuna.
ÜRO pagulasameti 40 riigis kogutud andmete kohaselt oli keskhariduse tase pagulaste seas aastatel 2019–2020 vaid 34 protsenti. Peaaegu igas riigis kuulub see määr vastuvõtva kogukonna lastele.
Tõenäoliselt on pandeemia õõnestanud pagulaste võimalusi veelgi. COVID-19 pandeemial on olnud häiriv mõju kõigile lastele, aga noortele pagulastele, kes niigi seisavad silmitsi oluliste takistustega kooli pääsemisel, võib see tõmmata kriipsu peale igasugusele lootusele saada neile vajalik haridus.
„Hiljutised edusammud pagulastest laste ja noorte koolidesse registreerimisel on nüüd ohus,” ütles ÜRO pagulasameti juht Filippo Grandi.
„Selle väljakutsega silmitsi seismine nõuab tohutuid, koordineeritud jõupingutusi ja see on ülesanne, mida me ei saa lasta kahaneda.“
ÜRO pagulasamet palub liikmesriikidel tagada kõigile lastele, sealhulgas pagulastele, õigus saada keskharidust ning tagada, et nad oleksid osa riiklikest haridussüsteemidest ja planeerimisest.
Lisaks vajavad suurt arvu ümberasunud inimesi vastuvõtvad liikmesriigid suutlikkuse suurendamisel abi: rohkem koole, asjakohaseid õppematerjale, õpetajakoolitust eriainete jaoks, tuge ja võimalusi teismelistele tüdrukutele ning investeeringuid tehnoloogiasse ja ühenduvusse, et kaotada digitaalne lõhe.
Andmed näitavad ka, et 2019. aasta märtsist kuni 2020. aasta märtsini oli alghariduse tasemel pagulaste vastuvõtmise määr 68 protsenti.
Kõrghariduse omandamine oli 5 protsenti, mis on 2-protsendiline tõus aasta-aastalt ja võit, mis kujutab endast muutusi tuhandete pagulaste ja nende kogukondade jaoks. See on kasv, mis pakub ka lootust ja julgustust noorematele pagulastele, kes seisavad silmitsi hirmutavate väljakutsetega haridusele ligi pääsemiseks.
Ometi jääb see tase ülemaailmsete näitajatega võrreldes madalaks ja ilma keskhariduse kättesaadavuse olulise suurenemiseta, jääb ÜRO pagulasameti ja partnerite seatud eesmärk „15 aastaks 30“ (15 protsenti kõrgharidust omandavaid pagulasi aastaks 2030) kättesaamatuks.
Jaga Facebookis Jaga Twitteris