12. märtsil toimuv avaüritus toimub Riia linnavolikogus ja on avatud meediale. @ Tatsiana Kalasouskaya
Pärast edukat pilootprojekti Poolas, kohandatud asutustevahelist koolitusprogrammi hakatakse pakkuma ka Balti riikide kohalikele omavalitsustele, et tõhustada pagulaste ja sisserändajate lõimumist.
Riia, Läti – 12. märtsil käivitatakse Eesti, Läti ja Leedu omavalitsustele uus asutustevaheline koolitusprogramm „Akadeemia sisserändajate ja pagulaste lõimumiseks Balti riikides 2025-2026“. Koolitusprogramm on välja töötatud ÜRO Pagulasameti (UNHCR), Euroopa Nõukogu kultuuridevaheliste linnade programmi, OSCE demokraatlike institutsioonide ja inimõiguste büroo (ODIHR) ning Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) koostöös Läti mõttekojaga Providus. Programmi eesmärk on valmistada ametnikke ette töötama uussisserändajatega ja tegelema väljakutsetega, millega nad võivad vastuvõtuprotsessi käigus kokku puutuda.
Balti riigid võtavad vastu märkimisväärsel hulgal Ukraina põgenikke, eriti arvestades nende endi rahvaarvu. Kolm riiki on näidanud üles suurt solidaarsust käimasoleva sõja tõttu põgenema sunnitud ukrainlastega, pakkudes põgenikele turvalist keskkonda oma elu uuesti üles ehitamiseks. Kui rändepoliitikat töötatakse välja riigi tasandil, siis pagulaste ja rändajate integreerimise kohalikesse kogukondadesse teevad võimalikuks omavalitsuste pädevad töötajad. Uus koolitusprogramm vastab kohalike praktikute tuvastatud vajadustele, tugevdades nende teadmisi pärast uute saabujate arvu kasvu pärast täiemahulist sissetungi Ukrainasse 2022. aastal. Jätkuv töö integratsiooni ja sotsiaalse ühtekuuluvuse nimel on kogu piirkonna kogukondade jaoks endiselt oluline.
“Pagulaste ja sisserändajate edukas integreerimine algab kohalikul tasandil, kus omavalitsused panevad aluse kaasavatele ja kerksetele kogukondadele. Seades esikohale teadmised, koostöö ja suutlikkuse suurendamise, saame anda kohalikele omavalitsustele võimaluse rakendada kogu potentsiaali, mida pagulased ja sisserändajad oma vastuvõtvatele kogukondadele toovad,” ütles ÜRO Pagulasameti Põhja- ja Baltimaade esinduse integratsiooniametnik Karolis Žibas.
“Omavalitsustöötajate integratsiooniakadeemia on oluline samm riigi, omavalitsuste ja vabaühenduste sektori koostöö tugevdamisel sidusa ja kerkse ühiskonna ülesehitamisel,” märkis Läti Vabariigi kultuuriminister Agnese Lāce.
“Integratsiooniakadeemia on oluline algatus, mis toetab Leedu sotsiaalkindlustus- ja tööministeeriumi ning vastuvõtu- ja integratsiooniameti strateegiat tugevdada omavalitsuste kaasatust pagulaste ja sisserändajate lõimumisel. Mul on hea meel, et ministeerium ja ametkond liituvad akadeemiaga koos omavalitsuste lõimumiskoordinaatoritega. See suurendab kompetentse, edendab koostööd lõimumise peamiste sidusrühmade vahel ja annab väärtuslikku teavet teiste Balti riikide praktikatest,” rõhutas Leedu vastuvõtu- ja lõimumisagentuuri lõimumiskoordinatsiooni osakonna juhataja Monika Žitkė.
Järgmise pooleteise aasta jooksul arendavad akadeemias osalejad oma oskusi sellistel teemadel nagu kultuuridevahelise pädevuse ja suhtlemise tugevdamine, tõhusate lõimumispartnerluste loomine, väärinfo vastu võitlemine, konkreetsete pagulaskategooriate vajaduste rahuldamine ja soolise vägivalla vastu võitlemine.
“Akadeemia käivitamine on väga vajalik samm edasi. On inspireeriv näha, et see võimalus avaneb, võimaldades omavalitsustel suurendada oma võimekust, jagada praktikaid ja teha koostööd, et muuta meie linnad sisserändajate kaasavamaks ja külalislahkemaks,” ütles Tartu kohanemis- ja lõimumisjuht Janika Hango.
12. märtsil toimuv avaüritus toimub Riia linnavolikogus ja on avatud meediale. Üritusest tehakse ka otseülekanne siin. Esimese koolituse korraldab ODIHR, tuginedes koolitusele, mida ta on viimase 18 kuu jooksul pakkunud sarnaste probleemidega silmitsi seisvatele Poola kohalikele omavalitsustele. Koolitus toimub 13. ja 14. märtsil MTÜ-de majas, kus osalejad saavad teada viimastest arengutest kohalike omavalitsuste rollis pagulaste ja sisserändajate lõimumisel ja kaasamisel.
Avaürituse täieliku programmi vaatamiseks klõpsake siin.
Jaga Facebookis Jaga Twitteris