Tallinn, Eesti – Täna avaldas ÜRO pagulasamet UNHCR koos partneritega 2025-2026. aasta Ukraina olukorra regionaalse pagulaste vastuvõtu kava, millega soovitakse leida 2025. aastaks 6,4 miljonit USA dollarit, et toetada 37 000 Eestis viibivat pagulast. See rahastus on osa laiemast 1,2 miljardi USA dollari suurusest taotlusest, et aidata 2,2 miljonit Ukrainast pärit pagulast 11 vastuvõtvas riigis.
Viimase kolme aasta jooksul on Eesti näidanud üles märkimisväärset suuremeelsust ja solidaarsust, pakkudes Ukrainast pärit pagulastele turvalisust, stabiilsust ja võimalust oma elu taas üles ehitada. UNHCRi hiljutises uuringus rõhutatakse pagulaste tugevat sotsiaalset ja majanduslikku kaasatust ning paljud on teatanud, et nende põhivajadused on rahuldatud.
Uuringu kohaselt on 69% Ukrainast pärit tööealistest pagulastest Eestis sõlminud ametliku töölepingu alalisel töökohal. Lisaks teatasid lapsevanemad, et 2023./2024. õppeaastal on 93% 7–18-aastastest pagulastest lastest registreeritud Eesti koolides. Uuring näitab muu hulgas ka, et 90% pagulastest elab eramajutuses, 91%-l on tervisekindlustus ja 77%-l on head suhted vastuvõtva kogukonnaga. Need näitajad osutavad Ukrainast pärit pagulaste jaoks soodsale keskkonnale Eestis.
Vaatamata neile positiivsetele suundumustele on rahvusvaheline toetus jätkuvalt oluline. Sõda Ukrainas, mille põhjustas Venemaa Föderatsiooni täiemahuline sissetung 2022. aasta veebruaris, on viinud alates II Maailmasõjast Euroopa suurima ja kõige kiiremini kasvava sundümberasumiskriisini. Praegu on 6,8 miljonit Ukrainast pärit pagulast oma riigist lahkunud ja 92% neist on registreeritud Euroopas. Veel 3,6 miljonit inimest on olnud sunnitud ümber asuma Ukraina piires, nende tulevik on ebakindel ja täis ohte. Venemaa rünnakud võtavad jätkuvalt elusid, vigastavad tsiviilisikuid ning hävitavad kodusid ja elutähtsat taristut, rõhutades tungivat vajadust kaitsta ja abistada neid, kes on sunnitud põgenema.
„Peame jätkuvalt toetama miljoneid Ukrainast pärit pagulasi, kes on olnud sunnitud oma kodud maha jätma. Suure ebakindluse ajal on Eesti pakkunud vankumatut tuge ja näidanud üles solidaarsust ajal, mil seda kõige enam vajatakse. Loodame jätkuvalt, et Ukrainas saabuvad paremad päevad, kuid samal ajal peame tagama, et toetus püsib tugev,“ ütles UNHCRi Põhja- ja Baltimaade esindaja Annika Sandlund.
Et vastuvõtvates riikides vajavad kaitset miljonid pagulased, on regionaalses pagulaste vastuvõtu kavas seatud esikohale õigusliku staatuse ja õiguste jätkuv tagamine, investeeringud sotsiaalmajanduslikku kaasamisse ning üleminek hädaabilt pikaajalistele strateegiatele, millega pagulased lõimitakse riiklikesse süsteemidesse.
Eestis toetaks rahastus selliseid algatusi nagu noorte kaasamine, täiskasvanute ja laste haridusseminarid, tööga seotud oskuste õpikojad, keelekursused, ettevõtluse toetamine, sotsiaalse ühtekuuluvuse edendamine, vaimse tervise ja psühhosotsiaalne tugi, uuringud ja abi tööandjaile pagulaste töölevõtmisel, transpordiabi edasiliikuvatele pagulastele, ajutine majutus, digioskuste koolitus Eesti e-riigi teenuste kasutamisel, vaimse tervise alased veebikonsultatsioonid ning laiendatud juurdepääs esmatasandi arstiabile ja vaimse tervise teenustele.
Pagulaste vastuvõtu kava, mida koordineerib UNHCR pagulaste koordineerimise mudeli kaudu, ühendab 266 partnerit 11 riigist. Vastuvõtva valitsuse juhtimisel täiendavad ÜRO asutused ja kodanikuühiskonna osalejad jätkuvalt valitsuse jõupingutusi ning näitavad inimeste toetust ja solidaarsust. Kuigi hädaolukorra etapp on läbi, on jätkuv solidaarsus ja rahaline toetus hädavajalik.
Terve RRP lugemiseks vajutage siia.
Jaga Facebookis Jaga Twitteris