TALLINN Lähenedes kahe aasta täitumisele täiemahulise sissetungi algusest, vajavad miljonid inimesed Ukrainas ja pagulased kogu piirkonnas jätkuvalt toetust. Enamik loodab ühel päeval Ukrainasse naasta, kuid vaid 14 protsenti kavatseb seda lähitulevikus teha.
Täna käivitatakse regionaalne pagulaste vastuvõtu kava (RRP – Regional Refugee Response Plan) Eesti jagu, mida juhib UNHCR toetamaks valitsust. RRP hõlmab tegevusi 2024. aasta jaanuarist detsembrini ja toob välja peamised strateegilised prioriteedid, mida humanitaarvaldkonna töötajad Eestis elavatele pagulastele abi pakkumisel järgivad.
Tunnustades valitsuste juhtivat rolli, esitab see plaan kohaliku, üleriigilise ja rahvusvahelise kodanikuühiskonna ning rahvusvaheliste organisatsioonide ühised jõupingutused ning koondab need kokku. 2024. aasta plaanis sätestatud tegevusteks ja reageerimiseks Eestis taotlevad UNHCR ja partnerid 10,6 miljonit USA dollarit eesmärgiga jõuda abiga 55 000 pagulaseni.
„Eesti on olnud väga helde ning pakkunud Ukraina pagulastele oma kodanikega võrdselt kaitset ja abi. UNHCR kiidab Eestit selle eest ning tunnustab nii paljude riigiteenistujate ja organisatsioonide tehtud jõupingutusi, kes on aitamiseks kasutanud oma loovust ja asjatundlikkust. Nagu igas pagulasolukorras, vajavad paljud haavatavad pagulased endiselt abi ja RRP kaudu loodame tagada, et ka pagulastele antakse võimalus kasutada ja arendada oma andeid, et valmistada neid ette võimalikuks vabatahtlikuks tagasipöördumiseks, kui olukord seda võimaldab,“ ütleb UNHCRi Põhja- ja Baltimaade esindaja Annika Sandlund.
2023. aastal jõudsid RRP partnerid Eestis tugi- ja kaitseteenustega 17 600 Ukraina pagulaseni, töötades selle nimel, et pakkuda neile riiklikesse süsteemidesse kaasatud olemiseks teavet ja abi. See abi hõlmas toiduabi, talverõivaid, hügieenikomplekte ja muid vajalikke esemeid, sularaha ja humanitaartransporti.
2023. aastal andsid USA, Saksamaa, Norra ja Rootsi olulise rahalise toetuse Eesti RRP partneritele ning rahastasid Ukrainast pärit pagulaste esmavajaduste rahuldamist ja Eesti ühiskonda kaasamist.
“Soovime tänada kõiki annetajaid, kes aitavad Eesti organisatsioone Ukrainast pärit pagulastele olulise toe pakkumisel,” ütleb Annika Sandlund. „Tänavu laiendame oma rahastuskutset ka Eesti erasektori annetajatele ning kutsume üles ka neid oma rahalise toetusega panustama, eelkõige vabaühendustele ja pagulaste juhitud organisatsioonidele Eestis. Peame investeerima pagulaste inimkapitali, millest on kasu Eestile täna ja Ukrainale homme, kui nad saavad tagasi pöörduda.
RRP on tõhus kanal etteaimatavamaks ja õiglasemaks vastutuse jagamiseks, et leevendada survet vastuvõtvale kogukonnale ja edendada sotsiaalset ühtekuuluvust, täiendades ja toetades samal ajal üldiselt valitsuse juhitud reageeringuid. Kavas osalemine või selle kaudu oma projektide edastamine ei taga aga rahastamist. RRP on koordineerimismehhanism, mille eesmärk on tagada meetmete vastastikune täiendavus valitsuse reageerimisega, vastates kohapealsetele vajadustele, mida tõendavad mitut valdkonda hõlmavad vajaduste analüüsid. RRP annab nii valitsusele kui ka annetajatele ülevaate kes-mida-kus teeb, vajaminevate vahendite kogusummast ning ülevaate kõigi partnerite põhitegevusest. RRP-s projekte esitades koordineerivad reageerimisega tegelevad asutused oma tegevust ja toetavad valitsuse juhitud jõupingutusi. Valitsus vastutab üldise reageerimise eest.
Vajutage siia, et tutvuda lähemalt RRP ja UNHCRi tegevusega Eestis.
Jaga Facebookis Jaga Twitteris