Samal ajal, kui kogu Euroopas algab uus kooliaasta, hoiatab ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Amet (UNHCR), et Ukraina pagulaslastel ja -noortel on pärast 2022. aasta veebruaris toimunud täiemahulist sissetungi algamas kolmandat aastat katkenud haridustee.
Täna avaldatud uues haridusvaldkonda käsitlevas poliitikaülevaates „Ootel haridus*“ (“Education on Hold*)“ teatab UNHCR, et kuigi 30-50 protsenti umbes 5,9 miljonist Ukraina pagulasest kogu Euroopas on lapsed, on ainult ligikaudu pooled neist 2022-2023. õppeaastaks vastuvõtjariikide koolidesse registreeritud.
Lähtuvalt aruande järeldustest on pagulaslaste madalat koolidesse registreerimise määra põhjustavad tegurid järgmised: halduslikud, õiguslikud ja keelelised takistused; teabe puudumine olemasolevate haridusvõimaluste kohta; vanemate kõhklus oma lapsi varjupaigariigis kooli registreerida, kuna nad loodavad peagi Ukrainasse tagasi pöörduda; ja ebakindlus seoses võimaliku taasintegreerimisega Ukraina haridussüsteemi.
Veel on oluline takistus vastuvõtjariikide koolide suutlikkuse puudumine. Kuna sõjajärgsetel kuudel saabus enneolematult palju pagulastest lapsi, ei olnud paljudes vastuvõtjariikide koolides lihtsalt piisavalt ruumi ega õpetajaid, et reageerida ja uusi saabujaid vastu võtta.
UNHCR on mures, et kui ei võeta kasutusele kiireid meetmeid, jäävad sajad tuhanded Ukraina pagulaslapsed ka sel aastal haridusest ilma.
Ukrainas käimasoleva täiemahulise sõja tõttu on vaja teha suuri jõupingutusi, et vältida pikaajalist kahju laste õpingutele, võimalustele ja väljavaadetele. Hariduse katkemine on jätkuvalt suur probleem, sest umbes 5 miljonit inimest on sisepõgenikud ja koolid – lisaks muule elutähtsale tsiviilinfrastruktuurile – on hävitatud.
Tagamaks pagulaslaste kaasamine vastuvõtjariikide riiklikesse haridussüsteemidesse kogu Euroopas, on UNHCR-i haridusvaldkonda käsitlevas poliitikaülevaates esitatud mitmeid olulisi soovitusi valitsustele, et vähendada takistusi ja edendada õppimist. Need hõlmavad järgmist:
Edendada pagulastest laste ja noorte kaasamist Euroopa riiklikesse haridussüsteemidesse ning suurendada koolide suutlikkust, et vastu saaks võtta iga pagulaslapse. Kuigi lühiajaliselt võib kasutada ajutisi meetmeid, on pikemaajaline planeerimine ja ressursside eraldamine hädavajalik, et tagada piisav ruum, suutlikkus ja õpetajad. Riigid ja haridusasutused peaksid eelseisvat aastat kasutama ette planeerimiseks, et kindlustada kõikidele pagulastest lastele võimalus järgmisel õppeaastal kooli minna.
Tagada, et pagulaste vanemad saavad üksikasjalikku teavet laste ja noorte haridusvõimaluste kohta ning seostest Ukraina haridussüsteemiga, mis võimaldab neil teha teadlikke otsuseid.
Pagulastele kättesaadavate haridusvõimaluste kvaliteedi ja ühilduvuse maksimeerimine. Seda on võimalik saavutada, kehtestades hinnete, tunnistuste ja diplomite vastastikuse tunnustamise kiired menetlused, jagades andmeid akadeemiliste tulemuste ja liikuvuse kohta ning kehtestades ühtsed seadused ja direktiivid, eelistatavalt piirkondlikul tasandil, et muuta nii pikemaajaline viibimine kui ka tagasipöördumine Ukraina haridussüsteemi võimalikult lihtsaks.
Samuti antakse selles ülevaates pagulaste vanematele praktilist teavet ja vastatakse põhiküsimustele laste taasintegreerimise kohta Ukraina haridussüsteemi siis, kui nad saavad koju tagasi pöörduda.
UNHCR teeb tihedat koostööd UNICEFiga, mis koordineerib Ukraina ja naaberriikide humanitaarpartnerite tegevust hariduse valdkonnas.
Märkused:
*ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Ameti haridusvaldkonda käsitleva poliitikaülevaate täielik pealkiri on: „Ootel haridus: Ukrainast pärit pagulastest laste- ja noorte õppimistakistuste käsitlus – väljakutsed ja soovitused“ ja see on kättesaadav siin.
Euroopa Komisjoni soovitatavad suunised, mille koostamisel on osalenud UNICEF ja UNHCR, on kättesaadavad aadressil: https://www.schooleducationgateway.eu/en/pub/resources/publications/practical-manual-on-refugees.htm
Jaga Facebookis Jaga Twitteris