Ο Ibrahim συζητάει με τους μαθητές και τις μαθήτριες που εμπνεύστηκαν από την ιστορία του και δημιούργησαν ένα κόμικ με ήρωα τον ίδιο. ©UNHCR/P.Dionysopoulou
Ζωντανεύουν οι παιδικοί μας ήρωες;
Καμιά φορά ναι!
Όπως σήμερα, που τα παιδιά της ΣΤ’ Τάξης του 4ου Δημοτικού Σχολείου Δάφνης, που διακρίθηκαν με το κόμικ τους «Υπάρχουμε μαζί» στον 21ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό για τους πρόσφυγες, είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά τον δικό τους ήρωα, τον Σύρο πρόσφυγα και αθλητή των Παραολυμπιακών Αγώνων Ibrahim Al – Houssein. Οι μαθητές είχαν διαβάσει για την ιστορία του Ibrahim στην ιστοσελίδα της Ύπατης Αρμοστείας, την οποία ζωγράφισαν και ανασυνέθεσαν μέσα από το ομαδικό τους έργο.
«Από όλα τα βραβεία που έχω πάρει, αυτό είναι το πιο σημαντικό», είπε συγκινημένος ο Ibrahim κρατώντας στα χέρια του το κόμικ που του έκαναν δώρο τα παιδιά!
Η επίσκεψη στο 4ο Δημοτικό Σχολείο Δάφνης, μετά από μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση ανάμεσα στους μαθητές και τον Ibrahim, έληξε με μια παρτίδα μπάσκετ, ένα από τα αθλήματα στα οποία προπονείται ο Ibrahim. © UNHCR/P.Dionysopoulou
Διαβάστε την ιστορία του Ibrahim από το 4ο Δ.Σ. Δάφνης κάνοντας κλικ στην παρακάτω εικόνα:
Μοιράσου το στο Facebook Μοιράσου το στο Twitter